Fortum – czy warto skorzystać z oferty? Wasze opinie

Wysokie rachunki za energię elektryczną to problem, z którym styka się mnóstwo gospodarstw domowych. W dzisiejszych czasach coraz więcej urządzeń zasilanych jest prądem, co z jednej strony jest wygodne i bardziej ekologiczne, ale z drugiej strony może być kosztowne.

Duże wydatki ponoszą również gospodarstwa, w których zdecydowano się na ogrzewanie gazem ziemnym.

Choć cena gazu nie jest tak wysoka, jak prądu, to jednak jeśli ogrzewamy swoje domy oraz wodę tym paliwem to nagle rachunki mogą zrobić się wysokie.

Uwolnienie rynku energetycznego w Polsce kilka lat temu rozwinęło jednak konkurencję, dzięki której mamy dzisiaj wiele możliwości obniżania swoich rachunków. Jedną z nich jest firma Fortum, która sprzedaje energię elektryczną oraz gaz klientom indywidualnym oraz firmom. Czy warto skorzystać z jej oferty i czy naprawdę można zaoszczędzić?

Fortum – co to jest?

Strona Fortum. Źródło: http://fortum.pl

Sprzedaż energii elektrycznej oraz gazu jest dzisiaj możliwa dzięki uwolnieniu rynku energetycznego, czego celem było właśnie rozbudzenie konkurencji. Fortum to firma z korzeniami w Norwegii, Szwecji oraz Finlandii, która istnieje już od ponad 20 lat. Na polskim rynku pojawiła się w 2003 roku i stale rozbudowuje swoją ofertę, obejmując zasięgiem swojego działania coraz większą część kraju.

Początkowo firma specjalizowała się w sprzedaży ciepła, zarządzając elektrowniami na terenie Częstochowy, Płocka oraz Wrocławia. Z biegiem czasu jednak możliwości firmy się powiększały i od roku 2016 Fortum zajmuje się w Polsce również sprzedażą energii elektrycznej oraz gazu.

Na tym jednak nie koniec, gdyż Fortum reklamuje się jako firma bardzo dbająca o ochronę środowiska. Z tego powodu prowadzone są działania między innymi związane z elektromobilnością, które szczególnie mocno nasilone zostały w kolebce firmy, a więc w krajach skandynawskich. Fortum stara się również rozwiązywać problemy związane z gospodarowaniem odpadów, starając się maksymalnie jak to możliwe chronić środowisko naturalne.

Jak prezentuje się podstawowa oferta?

Oferta. Źródło: http://fortum.pl

Jeśli jesteście zainteresowani ofertą przygotowaną przez Fortum, to można ją tak naprawdę podzielić na dwa osobne obszary. Zalicza się do nich:

 • Sprzedaż energii elektrycznej – Każdy klient podpisujący umowę korzysta z prądu zupełnie za darmo w godzinach od 13 do 15 oraz od 22 do 6 rano, każdego dnia i bez żadnych limitów. Po upływie tego czasu firma gwarantuje, że prąd w tych godzinach będzie tańszy niż u poprzedniego dostawcy energii. Co ciekawe, klienci mogą jednorazowo obniżyć cenę energii elektrycznej, jeśli poprzedni dostawca złoży niższą propozycję cenową.
 • Sprzedaż gazu ziemnego – W tym przypadku dla określonych taryf klienci korzystają z gazu ziemnego zupełnie za darmo do końca 2018 roku. Jednocześnie Fortum gwarantuje, że po podpisaniu umowy i zakończeniu darmowego okresu, cena gazu nie wzrośnie przynajmniej do 2022 roku.

Istnieje dodatkowo oferta łączona, w której można jednocześnie korzystać z usług dostaw energii elektrycznej oraz gazu. Skorzystanie z takiej opcji, według zapewnień firmy, ma być gwarancją jeszcze niższych cen. Co ciekawe, można nawet zostać partnerem firmy i polecać jej ofertę, aby za każdego „zwerbowanego” klienta dostać 50zł upustu na rachunek za energię elektryczną.

Oddziały stacjonarne

Bardzo istotne jest to, że Fortum zdecydowanie nie jest firmą jedynie wirtualną, której próżno szukać gdzieś w polskich miastach. Wspominaliśmy już o tym, że są oni właścicielami kilku elektrowni w naszym kraju i z tego powodu ich siedziby znajdziemy między innymi we Wrocławiu, w Zabrzu, w Częstochowie, w Płocku czy na północy kraju w Gdańsku.

Oczywiście to nie oznacza, że usługi ograniczają się jedynie do tych lokalizacji. Dotyczy to tylko sprzedaży ciepła, ale w przypadku chęci podpisania umowy na dostawy prądy czy gazu, można zgłaszać się z całej Polski.

Czy warto skorzystać z oferty?

Oferta. Źródło: http://fortum.pl

Możliwość obniżenia swoich rachunków za energię elektryczną czy za gaz zawsze wydaje się bardzo atrakcyjna. Opłacalność korzystania z usług oferowanych przez Fortum w dużej mierze zależy od osobistych potrzeb. Niższe rachunki za prąd na pewno odczują osoby, które każdego dnia korzystają w domu z wielu urządzeń zasilanych energią elektryczną, a gwarancja niższej ceny niż u obecnego operatora na pewno jest tutaj atrakcyjna.

Skorzystanie z oferty niższych cen gazu może być za to szczególnie opłacalne dla osób ogrzewających tym paliwem swoje domy. Dzięki obecnej promocji można nie płacić za gaz nawet do końca 2018 roku.

Oczywiście każda decyzja musi być podjęta indywidualnie i zachęcamy do dokładnego przekalkulowania sobie kosztów przed oraz po ewentualnym podpisaniu umowy. To z pewnością ułatwi podjęcie najbardziej trafnej decyzji.

Opinie?

Obecność marki Fortum od 2003 roku na polskim rynku jest na pewno dużą rekomendacją, a warto pamiętać oczywiście o tym, że firma dużo dłużej istnieje na rynkach zagranicznych i cieszy się tam dużym zaufaniem. Z drugiej jednak strony doświadczenie Fortum w kwestii sprzedaży prądu oraz gazu nie jest zbyt duże.

Tutaj z pomocą przychodzą jednak liczne opinie, które bez problemu można znaleźć w internecie. W zdecydowanej większości potwierdzają one to, że firma naprawdę stara się zapewnić niższy poziom cen za gaz i prąd, niż konkurencja.

Osoby korzystające z usług Fortum cenią sobie również sprawność obsługi klienta oraz przejrzystość umów, jak i samych rachunków za prąd, które nierzadko potrafią być bardzo skomplikowane.

Click to rate this post!
[Total: 111 Average: 2.6]

Fortum - opinie z forum:

 1. Witam. Orientujecie się na ile minimalnie trzeba podpisać umowę z Fortum w przypadku energii elektrycznej?

  1. Bardzo starannie przeczytaj projekt umowy. Na pytanie czy warto podpisać z Fortom umowę , odpowiadam, ja żałuję że podpisałem.
   Zygmunt.

  2. Ja mam na 48 mies i była to świetna decyzja, ponieważ ceny prądu w tauronie znajomi mają już 1,50zł a ja płacę niecałą 1zł/kWh.
   a korzystam już ponad rok i zawsze jest charakterystycznie niższa cena niż u znajomych co „wolą znane zło”

  3. Ja przeczytałem a zona jest adwokatem i sama mi podpowiedziała, że jest to normalnie skonstruowana umowa, że już gorsze zapisy mialem w Energa, także wziąłem na początku roku i nie żałuję

 2. czy ktoś może mi wytłumaczyć na czym polega ta opcja obniżenia rachunku? Konkurencja zaproponuje mi niższą cenę to obniżą jednorazowo cenę, ale czy ta obniżka będzie na stałe, żeby cena była lepsza niż u konkurencji czy tylko na przykład na jednym, kolejnym rachunku będzie mniej???

 3. Wiecie gdzie dokładnie mieści się ich siedziba w Gdańsku? Chętnie bym się tam przeszła i dopytała o parę rzeczy

  1. Po ustaleniach i deklaracjach słownych nie ma śladu. Maile w których deklarowano stawki i ostateczna cenę – „ nie są oferta handlową” i nie maja żadnego odbicia w rzeczywistości. Uważaj i nie podpisuj z nimi żadnych umów jeżeli nie masz żadnego prawnika który to zweryfikuje!

   1. To do tego aby przeczytać i wiedzieć co się podpisuje teraz jest potrzebny prawnik ? A ja myślałem że w podstawówce już nauczyli składać literki.

  1. nie korzystałam tylko zostałam wmanipulowana w umowę której nie otrzymałam , bo Fortum potwierdziło , że przesyłka podobno z umową została zwrócona przez pocztę. Do mnie awizo nie dotarło.
   Mimo to nie mogę się uwolnić od problemu bo w zaparte idą i nie przyjęli ani wypowiedzenia umowy czy odstąpienia od niej. Uważajcie na nich

   1. powiedzieli mi ,że za wypowiedzenie umowy kara zryczałtowana 12 883 zł.

    1. Jak w każdej firmie w której podpisujesz umowę na dany okres, chcesz wypowiedzieć umowę w innej firmie energetycznej też masz kary umowne. Normalne że firmy się zabezpieczają. Ja jestem od lat klijentka i bardzo sobie chwalę firmę.

  2. Ja i wszystko jest spoko. Na początku myślałam, ze to słabo, ze umowa na 4 lata ale teraz sie ciesze, bo mam dalej 36 gr za prąd, a w enerdze jest już ponad 40 gr.

 4. Nie daj się nabrać ja płacę dużo więcej i muszę z tego wybrnąć jeszcze nikt tak mnie nie oszukał

 5. Wczoraj miałam w domu konsultanta i podpisałem umowę ale mam 14 dni na zrezygnowanie nie wiem co mam zrobić mieszkam w domku jednorodzinnym poproszę o opinię dziękuję

  1. czy powiedzieli Ci ze bedziesz dalej płacic opłate dystrybucyjna do tauron?

 6. W lokalu do którego gaz dostarcza FORTUM licznik jest zarejestrowany na firmę .
  Teraz wykorzystuję go jako mieszkanie i chcę przepisać na odbiorcę-osobę fizyczną . Nie ma mowy , albo wypowiedzenie i kara 12 883 zł. albo do końca 2026 r. stawki jak za firmę

 7. Zawarłem umowę na dostawę prądu dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.Do firmy zgłosił się przedstawiciel Fortum. Po paru miesiącach zaczęły się problemy z różnymi dodatkowymi opłatami , brakiem kontaktu z przedstawicielem , brakiem możliwości sprawdzenia opłat ,z weryfikacją nr faktur dla poszczególnych liczników, nawet informacje dotyczące tej firmy podane przez przedstawiciela okazały się nieprawdziwe. Szybko chciałem rozwiązać umowę z Fortum czując nadchodzące kłopoty (” jak źle się zaczyna to potem jest tylko gorzej”). BARDZO ŻAŁUJĘ, że podjąłem współpracę z nimi. Teraz dokładnie sprawdzam z kim zawieram umowy i nie przyjmuję naganiaczy.

 8. Nie polecam, doliczają dodatkowe opłaty, przedłużają umowę na czas określony bez podpisu użytkownika. Nigdy już nie skorzystam z ich usług.

  1. Na czas nieokreslony. Mi sie umowa skonczyła i miałem normalnie z 1-mc okresem wypowiedzenia

  2. Nic nie doliczają, normalnie mogłem wypowiedzieć ale zrobiłem sobie cesję na nowy lokal bo zmieniałem lokalziacje

 9. Fortum. Zdecydowanie odradzam. Zmieniąją ceny jak chcą. Na początku ok a później kosmiczne ceny. Nie można wypowiedzieć umowy. Kary za przedterminowe zrezygnowanie z umowy kosmiczne. Uważajcie!

 10. Polecam firmę Fortum, jeśli chodzi o sprzedaż gazu. Mam zmienną cenę, ale sporo niższą, niż to co mi proponowano w innych firmach.

 11. Mam cenę 68 groszy i jestem zadowolony tym bardziej że moja konkurencja płaci po 1.49
  Mam wszystko świetnie dobrane jestem zdziwiony czytając negatywne opinie. Ja mam szczęście akurat do mojego opiekuna zawsze mnie informuje o zmianach. Kary umowne są wszędzie nie rozumiem zdziwienia innych ludzi wystarczy pilnować terminów wypowiedzenia dla niektórych aż tyle…

 12. oszuści, pod pretekstem przedłużenia umowy zmienili zasady opłaty za gaz, którego cenę podwyższyli o 400% i jednocześnie wypowiedzieli umowę

 13. Witam nie polecam nikomu firmy FORTUM ,byłam w tej firmie 4 lata i do dziś nie mogę rozwiązac z nimi umowy na sprzedaż energii elektrycznej chociaż nie prowadzę w tym punkcie działalnosci gospodarczej została wyrejestrowana z CDIG ,wynajmowany lokal oddany włascicielom umowa rozwiązana ,az fimą Fortum nie mogę rozwiązac ,zostaje tylko smierć i tez nie wiem czy nie przejdzie na spadkobierców.

 14. Moim zdaniem tak. Firma jest rzetelna, umowa przejrzysta i traktują klienta z szacunkiem.

 15. miałem do wyboru kilku dostawców do firmy, ale fortum wygrało jakością obsługi i ofertą, także polecam.

 16. Bardzo dobra firma. Wypada dobrze na tle konkurencji, mają niezłą ofertę i szybką obsługę.

 17. Z fortum zetknąłem się już dość dawno temu, ale nie miałem potrzeby wchodzić w szczegóły. Niedawno zaistniała taka sytuacja, więc po zapoznaniu się z oferta, rozmowami z ich przedstawicielami, przeniosłem się do nich. Jestem zadowolony ze zmiany.

 18. Firma spodobała mi się od początku, teraz po wielu miesiącach podtrzymuję swoją opinię.

 19. Oferta jest ciekawa. Zero ukrytych rzeczy w umowie, dobry kontakt z przedstawicielem. Jak na razie jest ok.

 20. Firma godna zaufania! Sprawny kontakt, przedsiębiorca traktowany fair w każdym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *