Leasing, czy kredyt na samochód?
Przedsiębiorcy planując zakup samochodu często zastanawiają się, jaką formę finansowania wybrać. O ile w przypadku posiadania całej kwoty nie ma problemu, o tyle w przypadku braku wystarczających środków rodzi się problem. Przedsiębiorca ma do wyboru dwie opcje kredyt, lub leasing.
Co to jest leasing? O leasingu możemy mówić wtedy, gdy firma leasingowa kupuje dany samochód, a następnie udostępnia go klientowi, czyli przedsiębiorcy. Opłaty za użytkowanie samochodu przedsiębiorca płaci w ratach. Po wygaśnięciu umowy przeważenie prawo własności pojazdu przechodzi na leasingobiorcę.
Pozornie wydaje się, że kredyt i leasing są bardzo podobnymi formami finansowania. Nie do końca tak jednak jest. Po pierwsze w przypadku kredytu przedsiębiorca staje się właścicielem pojazdu. W przypadku leasingu tak się nie dzieje. Po drugie leasing nie blokuje zdolności kredytowej, dzięki czemu przedsiębiorca w trakcie leasingu może wziąć kredyt.
Kolejnym argumentem przemawiającym za leasingiem są koszty, które są niższe niż w przypadku kredytu. Poza tym leasing jest łatwiej uzyskać niż kredyt i wiąże się z mniejszą ilością formalności. Zaś za kredytem przemawia to, że można go wziąć na samochód, który nie kwalifikuje się do leasingu.
Głównie ze względu na wiek. Poza tym przeważnie firmy leasingowe ustalają dolną granicę, którą wartość samochodu nie może przekraczać. Zazwyczaj jest to 50 tysięcy złotych. Po za tym w przypadku kredytu można spłacić go wcześniej, zaś w przypadku leasingu nie ma takiej możliwości. Jak widać zarówno leasing, jak i kredyt mają swoje zalety i wady. Przed wyborem trzeba dobrze się zastanowić i przeanalizować sytuację.
Tych informacji bardzo pilnie szukałem ! Od dłuższego czasu myślę nad zakupem samochodu więc to bardzo pomocny post. Dziękuje bardzo wam za pomoc, na pewno skorzystam z waszych cennych rad. Również zachęcę do przeczytania tego posta jak i również bloga. Czekam na nastepnego, tak samo ciekawego posta 😉