Fandla – czy i w jaki sposób może pomóc finansom Twojej firmy? Wasze opinie i doświadczenia z tym związane

Faktury z odroczonym terminem płatności są w Polsce bardzo powszechne i niestety mają zarówno swoje wady, jak i zalety.

Dla wielu przedsiębiorców okazują się problematyczne i dlatego z roku na rok rośnie popularność tzw. faktoringu. Co to za usługa, komu jest dedykowana i kto ją oferuje? Odpowiedzi na te pytania odpowiedzi w dalszej części artykułu!

Faktoring – co to jest i jak może pomóc firmie?

Na fakturach z odroczoną płatnością zyskują przede wszystkim klienci firm. Mogą oni zamawiać potrzebne towary czy usługi, płacąc za nie dopiero po jakimś czasie (najczęściej 21 do 30 dni). Dla wielu przedsiębiorców rodzi to jednak ogromne problemy.

Dotyczy to przede wszystkim mniejszych firm, które często mają kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej. Odroczony termin płatności jest równoznaczny z udzieleniem swego rodzaju kredytu. Przedsiębiorca wydaje produkty lub realizuje usługi, ponosząc z tego tytułu koszty natychmiast. Zwrot otrzymuje natomiast po dłuższym czasie.

w biurze

Jakby tego było mało, dość często pojawia się problem przeterminowanych płatności. Pomimo określonego terminu, klienci często i tak spóźniają się z zapłatą, co nierzadko trwa wiele dodatkowych tygodni. W skrajnych przypadkach taka sytuacja może doprowadzić nawet do bankructwa firmy. Zdarzały się już sytuacje, że przez odroczone płatności na skraju bankructwa znajdowały się nawet ogromne przedsiębiorstwa.

Faktoring ma na celu rozwiązanie tego problemu – zapewnienie firmom stałej płynności finansowej. Pojawia się pośrednik (faktor), czyli firma finansująca konkretną fakturę. Przedsiębiorca korzystający z usług faktoringu niejako sprzedaje swoją fakturę pośrednikowi. W efekcie otrzymuje należne pieniądze od razu, pomniejszone o określoną prowizję.

Z jednej strony trochę na tym traci, ale jednocześnie ma pewność stałych wpływów finansowych. Dodatkowo faktor przejmuje na siebie ciężar egzekwowania wierzytelności, gdy ta nie zostanie uregulowana w terminie. Firm udzielających takiego finansowania polskim przedsiębiorcom jest dziś naprawdę wiele. Zalicza się do nich między innymi Fandla i to właśnie tej ofercie przyjrzymy się teraz nieco bliżej.

Fandla – Co to jest i jak to działa

Na pierwszy rzut oka oferta przygotowana przez Fandla nie wyróżnia się niczym specjalnym. Firma oferuje przedsiębiorcom finansowanie w postaci faktoringu, gwarantując profesjonalne podejście oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Pierwszą różnicą, względem konkurencji, jest jednak fakt, że Fandla wypłaca swoim klientom pełną kwotę z góry. Standardem dla faktoringu jest wypłacanie około 90% wartości faktury. Pozostałe pieniądze są przelewane dopiero wtedy, gdy odbiorca dokumentu opłaci należną kwotę.

strona fandla

Tutaj klient od razu dostaje wszystkie pieniądze, oczywiście pomniejszone o konkretną prowizję. Co bardzo ważne, firma współpracuje nawet z przedsiębiorcami dopiero zaczynającymi swoją przygodę na rynku. Nie realizuje ona przy tym tzw. faktoringu ukrytego. Często praktyką jest niestety sprzedawanie wierzytelności bez wiedzy odbiorcy faktury, co nie wpływa dobrze na wizerunek firmy. Fandla po otrzymaniu dokumentu wysyła do drugiej strony zgodę na cesję i udziela finansowania dopiero po jej uzyskaniu. Cały proces jest więc całkowicie jawny.

Oferta faktoringu

Jak prezentuje się ta oferta w szczegółach? W zasadzie jest bardzo prosta. Firma udziela finansowania dla wszystkich faktur, których wartość przekracza 50 zł. Istnieją również pewne limity górne. Jeśli płatnikiem jest osoba, z którą Fandla nie miała jeszcze do czynienia, maksymalna kwota wynosi 15 tysięcy złotych. W przypadku sprawdzonych płatników, którzy choć raz uregulowali płatność terminowo, limit wzrasta aż do 30 tysięcy złotych. Warto jeszcze dodać, że termin odroczenia zapłaty może wynosić nawet do 60 dni.

Kolejną zaletą oferty jest sprawność działania. Jak zapewnia firma, każdy wniosek o finansowanie jest automatycznie rozpatrywany przez system maksymalnie w przeciągu godziny. Wstępną decyzję można uzyskać nawet jeszcze tego samego dnia. Czas wypłaty środków zależny jest od reakcji płatnika. Po wstępnej weryfikacji firma wysyła do niego zgodę na cesję wierzytelności i dopiero po jej uzyskaniu może uruchomić przedsiębiorcy finansowanie.

Prowizje i kalkulacje

papierologia

Wiesz już, że w przypadku faktoringu trzeba liczyć się z prowizjami. Ile one wynoszą w przypadku tej firmy? Prowizje zaczynają się tak naprawdę od wartości 2,42% brutto. Mogą być one jednak wyższe z jednego powodu – minimalna kwota prowizji to 50 zł. 2,99% dotyczy tych faktur, w których płatność jest odrodzona maksymalnie o 30 dni. Jeśli jest to okres od 31 do 60 dni, prowizja wynosi 4,94% brutto. Powyżej tego okresu Fandla nie oferuje finansowania.

Są to jedyne opłaty pobierane przez firmę. Jak to wygląda w praktyce? Oto kilka przykładów kwot, jakie Fandla wypłaci klientowi dla konkretnej faktury:

 • 5 tysięcy złotych dla faktury na 30 dni – 4816 zł trafi na konto przedsiębiorcy,
 • 5 tysięcy złotych dla faktury na 60 dni – 4625,23 zł trafi na konto przedsiębiorcy,
 • 15 tysięcy złotych dla faktury na 30 dni – 14 448 zł trafi na konto przedsiębiorcy,
 • 15 tysięcy złotych dla faktury na 60 dni – 13 875,69 zł trafi na konto przedsiębiorcy,
 • 30 tysięcy złotych dla faktury na 30 dni – 28 896 zł trafi na konto przedsiębiorcy,
 • 30 tysięcy złotych dla faktury na 60 dni – 27 751,38 zł trafi na konto przedsiębiorcy.

Oczywiście są to tylko proste przykłady. Firma przygotowała na swojej stronie specjalny kalkulator, który jest dostępny dla każdego. Wystarczy z niego skorzystać, aby w kilka sekund sprawdzić, jaką kwotę sfinansuje Fandla w konkretnym przypadku.

Opinie?

Firma chwali się między innymi elastycznym podejściem do usług, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz wypłatą 100% wartości faktury (pomniejszone o prowizję). Co jednak sądzą o niej sami klienci? Postanowiliśmy to sprawdzić, przeglądając opinie, których naprawdę wiele można znaleźć w sieci. Wyłania się z nich bardzo dobry obraz tej oferty. Większość klientów chwali Fandla przede wszystkim za prostotę faktoringu. Nie ma żadnych ukrytych opłat i wszystko można łatwo wyliczyć z wykorzystaniem kalkulatora dostępnego na stronie. Klienci chwalą sobie również szybkie wypłaty oraz sprawne weryfikowanie każdego złożonego wniosku.

Czy warto skorzystać z oferty?

Korzystanie z faktoringu poprawia płynność finansową biznesu, ale oczywiście wiąże się z obniżaniem wartości faktur przez prowizję. Z tego powodu sam musisz podjąć decyzję o tym, czy ta usługa jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli faktury z odroczonym terminem płatności generują problemy dla Twojego biznesu, na pewno powinieneś się nad tym zastanowić.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

Fandla - opinie z forum:

 1. jak to w ogóle działa? Trzeba podpisać jakąś umowę z tą firmą czy po prostu zakłada się konto w systemie i na tym procedura się kończy?

 2. Wszystko fajnie, ale pytanie co w sytuacji, gdy płatnik będzie unikał uregulowania faktury? Czy firma przejmuje to na siebie czy przedsiębiorca musi oddać pieniądze, a później samodzielnie windykować należność?

 3. korzystał ktoś już z takiego faktoringu? Dajcie znać, czy to się opłaca w przypadku jednoosobowej firmy? Zajmuję się księgowością i niestety z płatnościami od klientów często bywa marnie…

 4. Mnóstwo ofert mamy teraz na rynku..szybko się usługa rozwija 🙂

 5. Pierwsza firma faktoringowa z którą współpraca układa się bezproblemowo. Pełna elastyczność i przejrzystość. Pieniądze przekazywane w tym samym dniu po potwierdzeniu faktur. Bezproblemowy kontakt z przedstawicielem. Po wcześniejszych przykrych doświadczeniach z faktoringiem wreszcie płynność finansowa nie jest już problemem. Bardzo polecam Fandlę. Firma naprawdę profesjonalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *