FakturaXL – przyglądamy się narzędziu do wystawiania faktur i księgowości on-line. Czy warto z niego korzystać?

Otwarcie każdej działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z koniecznością prowadzenia rozbudowanej dokumentacji. Najwięcej kłopotów w tym zakresie zwykle generują kwestie związane z księgowością oraz fakturowaniem, gdyż wymagają dużej wiedzy oraz najlepiej doświadczenia.

Do tego są źródłem ogromnych kosztów, ponieważ przedsiębiorca powinien zatrudnić specjalistów zajmujących się wyłącznie tymi zadaniami. Na szczęście w XXI wieku można uniknąć wszystkich tych problemów – pomocą przychodzą narzędzia online do fakturowania i księgowości. Z roku na rok zyskują coraz bardziej na popularności i są chętnie wybierane już nie tylko przez małych przedsiębiorców, ale i duże firmy.

Jednym z nich jest program FakturaXL dostępny w formie internetowej platformy. Czym jest, jakie są jego możliwości oraz co wyróżnia go na rynku? Zobacz, czy warto z niego korzystać!

Po krótce: co to jest za narzędzie?

Jak sama nazwa wskazuje FakturaXL służy przede wszystkim do wystawiania faktur przez przedsiębiorców. Jest wygodną w użytkowaniu platformą online, a więc aby z niej korzystać, wystarczy mieć w zasadzie dowolny komputer, telefon lub jakiekolwiek inne narzędzie z dostępem do internetu.

Bez konieczności kupowania oraz instalowania programów czy zatrudniania księgowych, można wystawiać ponad 35 różnego rodzaju faktur, w tym m.in. VAT, proformy, zaliczkowe czy w oparciu o mechanizm MPP, czyli związany z podzieloną płatnością. Spoglądając w panel administracyjny nie sposób zauważyć, że wybór jest całkiem spory. DOmyślnie jednak włączone są tylko podstawowe opcje z których korzysta zdecydowana większość przedsiębiorców.

wybór iście kompleksowy, to trzeba przyznać. Źródło: panel administracyjny fakturaxl

Oprócz tego narzędzie to służy do prowadzenia szeroko pojętej księgowości. Poza standardowym dodawaniem wpływów i wydatków można w nim m.in. generować raporty związane z przychodami i kosztami, w tym formie plików akceptowanych przez urzędy skarbowe, co nie ukrywajmy – jest sporym ułatwieniem. Time is money.

Jak można dowiedzieć się ze strony, twórcy narzędzia gwarantują przejrzystość interfejsu oraz prostotę obsługi wszystkich funkcji. No i rzeczywiście – logując się do panelu od razu widzimy co i jak – generalnie z obsługą poradzi sobie każdy emeryt.

Każdy zarejestrowany użytkownik otrzymuje dostęp do całego zestawu narzędzi online, może dowolnie je konfigurować i dostosowywać do własnych potrzeb. Co jest o tyle istotne, że jeśli nie potrzebuję całego stosu możliwych do wystawienia dokumentów księgowych to mogę sobie taką opcję wyłączyć.

Istotną korzyścią ma być tutaj fakt, że program może obsługiwać całą firmę tylko na jednej licencji. Trzeba raz wykupić do niego dostęp, gdyż oferuje on możliwość przypisywania nieograniczonej liczby użytkowników. W efekcie korzystać z niego będzie zarówno przedsiębiorca, jak i wszyscy jego pracownicy. Bomba!

Jakie są jej możliwości?

No dobrze, wiesz już ogólnie, do czego służy narzędzie FakturaXL, a więc czas teraz przyjrzeć się mu w nieco bardziej szczegółowy sposób. Aby z niego skorzystać, na początek trzeba się oczywiście zalogować na konto użytkownika. Gdy to zrobisz, pierwszą rzeczą, jaką ujrzysz, będzie przejrzysty wykres prezentujący podsumowanie przychodów firmy w danym miesiącu. Jeśli chcesz, możesz bardzo szybko przełączyć się na inne okresy, a więc poprzednie miesiące. Od razu jest tam także dostęp do funkcji pozwalających wygenerować nową fakturę czy zapoznać się z listą tych już wystawionych.

Jeśli zdecydujesz się przygotować nowy dokument, sam proces jest bardzo przejrzysty. Wszystko robi się bowiem w gotowym formularzu, wypełniając jedynie odpowiednie pola konkretnymi danymi. Co bardzo istotne, do faktur można dodawać różne komentarze. Są one widoczne tylko w narzędziu (na wydruku ich nie widać) i w wielu przypadkach pomagają w sprawnym zarządzaniu dokumentami.

Jednak fakturowanie to jedno, gdyż drugą ważną funkcją systemu FakturaXL jest raportowanie. Pod tym kątem możliwości są wręcz ogromne. Można m.in. generować zestawienia danych związanych z przychodami, klientami, złożonymi deklaracjami, środkami trwałymi znajdującymi się w firmie, prowadzonymi inwentaryzacjami i wiele więcej. Co bardzo istotne, wszystkie te dokumenty można w dużym zakresie modyfikować tak, aby ich forma była dla użytkownika jak najbardziej przejrzysta oraz czytelna.

Pośród innych, ważnych funkcji podstawowych narzędzia, należy wymienić m.in.:

 • możliwość generowania faktur w obcych walutach i 9 różnych językach,
 • funkcję wysyłki dokumentów do Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
 • opcję dodawania do faktury różnego rodzaju załączników, w tym np. zdjęć czy kosztorysów,
 • obsługę faktoringu oraz wbudowany system windykacyjny (usługa ta jest świadczona przez Kaczmarski Inkasso),
 • prowadzenie księgi przychodów oraz rozchodów,
 • ewidencjonowanie firmowych środków trwałych.

Warto dodać jeszcze, że dostęp do tych narzędzi możliwy jest nie tylko z poziomu komputera. FakturaXL to także aplikacja, którą można uruchamiać na praktycznie każdym współczesnym urządzeniu mobilnym.

Ważną zaletą tego programu jest także fakt, że użytkownik uzyskuje dostęp do API. Pozwala to na zintegrowanie narzędzi z systemami zarówno sprzedaży, w tym np. Allegro czy PrestaShop, jak i płatności online, chociażby PayU. Do tego obsługuje on wszystkie współczesne drukarki fiskalne, co znacznie ułatwia firmom prowadzenie sprzedaży.

Czym się wyróżnia na rynku?

Naszym zdaniem jeśli właśnie poszukujesz idealnego narzędzia online do fakturowania i księgowości, zapewne wiesz już doskonale, że na rynku można obecnie znaleźć wiele tego typu platform.

Co w takim razie wyróżnia FakturaXL i zachęca do korzystania właśnie z tego programu?

Biorąc pod uwagę konkurencję, system ten cechuje się przede wszystkim ponadprzeciętną szybkością działania. Serio – porównując panel administracyjny z konkurencją jest w zasadzie dużo, dużo szybciej. Wszystkie narzędzia są przemyślane i doskonale zaprogramowane, dzięki czemu działają płynnie, co pozwala przedsiębiorcy oszczędzać czas.

Istotną korzyścią jest także prostota obsługi. Po krótkim zapoznaniu się ze wszystkimi narzędziami, korzystać z nich może w zasadzie każdy. Nawet osoba bez odpowiedniej wiedzy z zakresu księgowości oraz fakturowania będzie w stanie samodzielnie zarządzać podstawową dokumentacją swojej firmy.

Twórcy pomyśleli też o łatwym przejściu z innych narzędzi oferując możliwości importu danych

Co z ceną? FakturaXL jest systemem, z którego można korzystać nawet za darmo, a w przypadku płatnych pakietów ceny są niższe, niż u najbliższej konkurencji.

Cennik

Na chwilę obecną każdy użytkownik tego systemu online do fakturowania i księgowości, może zdecydować się na jeden z 3 pakietów dostępu do niego. Do wyboru jest opcja:

 • darmowa – głównym ograniczeniem jest tutaj możliwość wygenerowania do 10 faktur w miesiącu, a więc będzie to opcja idealna dla niektórych jednoosobowych działalności gospodarczych,
 • pełna w cenie 8 zł miesięcznie,
 • pełna wraz z narzędziami do zarządzania magazynem – całość kosztuje 18 zł miesięcznie.

Powyższe kwoty dotyczą płatności za rok z góry, za co oferowany jest rabat w wysokości 20%.

Opinie?

Biorąc pod uwagę wszystkie narzędzia online do fakturowania i księgowości, FakturaXL niewątpliwie cieszy się jednymi z najlepszych opinii. Dziwi więc stosunkowo mniejsza popularność narzędzia od Infaktu, czy wfirmy. Naszym zdaniem biorąc pod uwagę funkcjonalność, prostotę i szybkość działania to fakturaxl.pl przewyższa te narzędzia i to o sporo.

Jedyną rzeczą, która nie musi się podobać niektórym użytkownikom to design panelu administracyjnego. Mógłby być bardziej nowoczesny, jednak patrząc na niego z punktu widzenia webmastera, twórcy na pierwszy plan wzięli prostotę i szybkość działania i to, że panel nie jest przeładowany graficznymi fajerwerkami sprawia, że jest szybko, naprawdę szybko, kiedy przeklikujesz kolejne zakładki.

Ponadto użytkownicy chwalą sobie przede wszystkim prostotę obsługi wszystkich funkcji, przejrzystość raportów oraz wyjątkowo niskie ceny. Często pojawiają się także informacje o tym, że firma odpowiedzialna za ten system oferuje profesjonalne wsparcie techniczne.

Czy warto skorzystać? Dla kogo jest najbardziej dopasowana?

Naszym zdaniem FakturaXL to dobre rozwiązanie dla wszystkich jednoosobowych działalności gospodarczych oraz firm małych i średnich. W płatnej wersji narzędzie to jest na tyle funkcjonalne, że z powodzeniem wystarczy do pełnej obsługi księgowości oraz fakturowania.

Korzystanie z niego to zarówno oszczędność czasu, jak i przede wszystkim pieniędzy – można uniknąć konieczności zatrudniania księgowych. Jest to także świetna alternatywa dla usług firm świadczących usługi księgowości online w ramach outsourcingu.

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Wasze opinie i doświadczenia z tym narzędziem?

 1. czy istnieje możliwość skorzystania z jakiegoś konta demo i zapoznania się z pełnymi możliwościami tego narzędzia? Jak rozumiem w opcji darmowej pewne funkcje są po prostu niedostępne?

  1. Przez pierwsze 90 dni od rejestracji, wszystkie funkcje wersji Pełnej są dostępne w wersji Bezpłatnej.
   Dodatkowo można też włączyć magazyn na darmowy miesiąc, oraz przetestować moduł drukarek fiskalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *