Najlepszy program do wystawiania faktur i księgowości on-line – ranking

Prowadzenie każdego biznesu jest nierozerwalnie połączone z księgowością, w tym koniecznością wystawiania faktur. Zadanie to jest wyjątkowo uciążliwe szczególnie dla właścicieli mniejszych firm, którzy często, w celu zaoszczędzenia pieniędzy, zajmują się nim samodzielnie.

Na szczęście dziś można wspierać się nowoczesną technologią, różnego rodzaju programami, które automatyzują szereg procesów związanych z rachunkowością. Który z nich będzie najlepszy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru i czy warto korzystać z aplikacji płatnych? Zapoznaj się z naszym rankingiem oraz szeregiem wskazówek, dzięki którym prowadzenie księgowości w Twojej firmie stanie się łatwiejsze!

Tytułem wstępu

Co jest największą przeszkodą w wyborze narzędzi do fakturowania i ogólnego zarządzania księgowością online? Niewątpliwie ich mnogość, a przy tym różnorodność. Na rynku znajdziesz mnóstwo aplikacji, zarówno darmowych, jak i płatnych, które różnią się funkcjonalnością i oferowanymi narzędziami. Między innymi z tego powodu powstał nasz ranking. Zespół specjalistów zajął się analizą wszystkich bardzo popularnych obecnie programów, tworząc ich zestawienie na podstawie ściśle określonych kryteriów.

Jednak zanim zapoznasz się z naszym rankingiem, mamy dla Ciebie bardzo cenną wskazówkę. Możesz kierować się poniższym zestawieniem, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na własną rękę przeanalizował dostępne w sieci narzędzia online. Jeśli pójdziesz tą drogą, pamiętaj, aby wybierając konkretną aplikację do wystawiania faktur i księgowości online zwrócić szczególną uwagę na:

 • funkcję automatycznego pobierania danych kontrahenta po numerze NIP – bardzo usprawnia pracę,
 • obecność edytora do poprawiania już wystawionych faktur – pomyłki są przecież rzeczą ludzką,
 • ograniczenia ilość wystawionych faktur w danym miesiącu – dotyczy w zasadzie jedynie darmowych aplikacji,
 • ilość rodzajów dokumentów, które można wygenerować,
 • przejrzystość panelu użytkownika oraz łatwość obsługi dostępnych narzędzi,
 • funkcję automatyzującą proces wysyłki wygenerowanych faktur poprzez pocztę e-mail,
 • możliwość rozliczania się z zagranicznymi kontrahentami, czyli wystawienia dokumentów w obcych językach i z inną walutą,
 • bezproblemowy dostęp do wsparcia technicznego producenta oprogramowania – może bardzo ułatwić i przyspieszyć pracę.

Wiesz już, na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając program do fakturowania, ale do powyższej listy wypadałoby dodać jeszcze cenę. Większość tego typu programów oferowana jest w ramach abonamentów, a więc niejako płacisz za każdy miesiąc ich użytkowania. Oczywiście w internecie znajdziesz też darmowe aplikacje i zapewne staniesz wtedy przed dylematem, czy w takiej sytuacji jest sens płacenia?

Nie przedłużając…

Oto 3 naszym zdaniem najlepsze programy do wystawiania faktur i księgowosci on-line

Darmowe vs płatne

W sieci jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne, całkowicie darmowe programy do wystawiania faktur i ogólnego zarządzania księgowością. Niestety, choć kuszą brakiem opłat, tak ich możliwości zwykle są minimalne. Przede wszystkim przy bezpłatnych aplikacjach musisz liczyć się z różnymi limitami, w tym wspomnianym wcześniej ograniczeniem ilości faktur w miesiącu. Do tego nierzadko można generować tylko bardzo podstawowe rodzaje dokumentów. Bezpłatne narzędzia to także zazwyczaj brak możliwość skorzystania z profesjonalnego supportu. Do tego dochodzi okrojona funkcjonalność, a i nierzadko zasypywanie użytkownika reklamami. Czy naprawdę uważasz, że taki program pomoże w prowadzeniu księgowości firmy?

Naszym zdaniem wybór płatnych aplikacji do rachunkowości będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Pamiętaj, że koszt ich użytkowania może być naprawdę minimalny. Zwykle miesiąc dostęp do programu wiąże się z wydatkiem rzędu zaledwie kilku do kilkunastu złotych. W ramach tak niskiej opłaty otrzymujesz profesjonalnie przygotowane narzędzie, funkcjonalne i bez żadnych limitów. Do tego możesz zawsze skorzystać ze wsparcia technicznego, kiedy np. masz problem z obsługą niektórych funkcji lub narzędzi.

Aplikację do faktur i księgowości traktuj jak inwestycję – płacąc za nią, ułatwisz sobie zarządzanie firmą i zaoszczędzisz bardzo cenny czas! No dobrze, ale które programy są godne uwagi? Tego dowiesz się z poniższego rankingu prezentującego 5 najlepszych narzędzi, za którego przygotowanie odpowiadał zespół ekspertów z branży – zapoznaj się z nim już teraz!

inFakt

Naszym zdaniem jest to obecnie lider w kwestii narzędzi zarówno do fakturowania, jak i obsługi księgowości online. Między innymi z racji dostępności wielu przydatnych narzędzi dodatkowych, do których zalicza się m.in.:

 • możliwość automatyzacji procesu windykacji długów – każdej firmie może przytrafić się współpraca z nierzetelnymi kontrahentami, którzy opóźniają się ze spłatą faktur i unikają kontaktu. Jeśli do tego dojdzie, windykację będziesz mógł zlecić bezpośrednio z poziomu inFakt,
 • rozbudowane narzędzia przeznaczone dla firm korzystających z faktoringu,
 • funkcja dodawania do każdej płatności linku, który kieruje bezpośrednio na strony z usługami szybkich płatności online,
 • dostęp do profesjonalnego supportu, który działa w tygodniu w godzinach od 7 do 22.

Co warto dodać, inFakt jest skrojony na potrzeby właścicieli większości rodzajów przedsiębiorstw. Dostępne są m.in. jego wersje dla jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek, fundacji oraz wielu innych rodzajów biznesów. Mamy tutaj mnogość rodzajów faktur możliwych do wystawienia, w tym z możliwością rozliczania w obcych walutach.

Warto wspomnieć, że inFakt jest dostępne w wersji darmowej. Jednak jeśli z niej skorzystasz, w miesiącu będziesz mógł wystawić tylko 3 faktury. Pełna wersja programu jest jednak bardzo tania – kosztuje zaledwie 12 zł netto miesięcznie. Taka cena dotyczy aplikacji wyłącznie do fakturowania. Jeśli chcesz też korzystać z księgowości online, rozbudowane o tę funkcjonalność narzędzie kosztuje obecnie 19,50 zł netto miesięcznie. Warto dodać, że jest to cena promocyjna – standardowa wynosi 39 zł netto.

Co warto jeszcze dodać, inFakt ma funkcję wysyłania faktur online bezpośrednio z poziomu programu. Do tego jest możliwość założenia dodatkowego konta dla księgowego. Jakby tego było mało, istnieje wersja mobilna aplikacji, która jest równie funkcjonalna, jak desktopowa.

Naszym zdaniem narzędzia te są zdecydowanie godne uwagi. Dostępność bezpłatnego konta sprawia, że możesz przetestować jego możliwości bez żadnych zobowiązań.

Faktura XL

Kolejnym kandydatem, jeśli szukasz sprawdzonego i bogatego w funkcjonalności narzędzia do fakturowania i księgowości jest FakturaXL. Narzędzie wyróżnia się prostotą, wszystkimi wymaganymi przez prawo funkcjonalnościami, bogatym zestawem raportów oraz co wielokrotnie już podkreślaliśmy dużą szybkością działania.

Poza standardowym zestawem narzędzi FakturaXL posiada także niezwykle pożądane obecnie na rynku funkcjonalności jak: windykacje i faktoring online, całą masę druków, integracje z szybkimi płatnościami, obsługę magazynów i drukarek fiskalnych.

Program może być także używany przez biura rachunkowe do zarządzania rozliczeniami swoich klientów oferując przy tym wszystkie wymagane prawem i przydatne funkcjonalności: Faktury, Koszty, Raporty, CRM w jednym miejscu.

Cenowo program wypada najlepiej z prezentowanych tutaj możliwości, a fakt, że są na rynku już parę lat dodatkowo przemawia na ich korzyść.

Naszym zdaniem, Faktura XL jest godnym polecenia narzędziem do prowadzenia zarówno księgowości online, jak i prostego wystawiania faktur a także prowadzenia biura księgowego.

Najlepszym podsumowaniem niech będzie komentarz użytkownika, który znaleźliśmy na forum dobreprogramy.pl

źródło: https://www.dobreprogramy.pl/faktura-xl,program,windows,6628637188593793

wFirma

Bardzo wysoko w naszym rankingu znalazła się również aplikacja wFirma. Cieszy się ogromną popularnością m.in. z tego powodu, że oprócz możliwości wystawiania faktur, ma także bardzo rozbudowany system CRM do zarządzania bazą kontrahentów. Program wyposażony jest w wiele narzędzi ułatwiających fakturowanie oraz prowadzenie księgowości online. Ma oczywiście także funkcję generowania plików JPK, które mogą być automatycznie przesyłane do urzędu.

Co ważne, podobnie jak w inFakt, mamy tutaj narzędzia związane z tzw. miękką windykacją, które usprawniają proces rozliczania się z nierzetelnymi klientami. Warto wspomnieć jeszcze o dodatkowo płatnym module zarządzania sprzedażą, który w razie potrzeby można rozszerzyć jeszcze o magazyn – cena takiego pakietu to 49 zł miesięcznie.

Ile to wszystko kosztuje. Na początek warto wspomnieć o tym, że każdy nowy użytkownik otrzymuje 30 dni darmowego okresu próbnego, w którego czasie można przetestować wszystkie funkcje narzędzi. Później, za program do fakturowania należy zapłacić 19 zł miesięcznie. Z kolei pakiet związany z księgowością to wydatek 49 zł na miesiąc. Wszystkie powyższe ceny są netto.

Fakturownia

Podium zamyka kolejne znane narzędzie, czyli Fakturownia. Jest to program ułatwiający zarówno generowanie fakturę, jak i zarządzanie sprzedażą. Jego niewątpliwą zaletą jest mnogość dostępnych pakietów, które można dzięki temu łatwo dobrać do indywidualnych potrzeb.

W podstawowej wersji program ten jest całkowicie darmowy. Możesz w nim wystawiać faktury, ale niestety tylko 3 miesięcznie, a więc nie sprosta oczekiwaniom większości właścicieli działalności gospodarczych. Jednak już najtańsza płatna wersja, która kosztuje aktualnie 7,99 zł miesięcznie, zdejmuje ten limit. Możesz w niej swobodnie generować faktury, tworzyć bazę klientów, generować raporty i wysyłać dokumenty mailem.

Wyższe pakiety są dostępne za:

 • 19 zł miesięcznie – dochodzi m.in. obsługa do 3 magazynów, obsługa płatności online, a nawet integracja z bankiem,
 • 27,99 zł miesięcznie – w tym pakiecie dostępna jest przede wszystkim pełna księgowość online,
 • 55,99 zł na miesiąc – zwiększone limity, w tym obsługa nielimitowanej ilości magazynów, możliwość rejestracji do 10 użytkowników.

SzybkaFaktura

Tuż za podium w naszym rankingu znalazł się program, który służy przede wszystkim do fakturowania. Jak sama jego nazwa mówi, wyposażony jest w narzędzia, które faktycznie bardzo usprawniają proces generowania dokumentów. Wystawianie faktur w dużej mierze jest zautomatyzowane – wystarczy jedynie wprowadzić NIP kontrahenta, a program resztę pól uzupełni samodzielnie.

Co ważne, istnieje możliwość ustawienia cyklicznego generowania dokumentów, a następnie ich wysyłania pocztą elektroniczną. Aplikacja wyposażona jest także w całkiem rozbudowany system obsługi płatności online. Pozwala on między innymi na śledzenie wpłat, a także generowanie przypomnień osobom, które zwlekają z zapłatą. Do tego także tutaj mamy narzędzia do miękkiej windykacji. Co warto dodać, można również korzystać z pełnego procesu windykacyjnego. SzybkaFaktura prowadzi bowiem współpracę z firmą Kaczmarski Inkasso, która specjalizuje się w ściąganiu długów. Za pośrednictwem programu można skorzystać z jej usług, automatycznie generując potrzebne do tego dane.

Jako ciekawostkę należy dodać, że SzybkaFaktura jest narzędziem, które nawet w płatnej wersji ma limity na wystawianie faktur. Najtańszy dostępny pakiet kosztuje 7,99 zł miesięcznie i pozwala na wygenerowanie zaledwie 3 dokumentów. Na szczęście dopłacenie 2 zł na miesiąc ściąga to ograniczenie. W pakiecie za 9,99 zł można zarejestrować do 5 użytkowników. Do tego dochodzi możliwość generowania plików kontrolnych JPK.

iFirma

Te narzędzia mogą być ciekawym rozwiązaniem dla osób zajmujących się handlem online, w tym na Allegro. W iFirma istnieje bowiem możliwość integracji narzędzi zarówno z tym popularnym, polskim serwisem aukcyjnym, jak i wieloma powszechnymi platformami e-sklepów.

Co jednak najważniejsze, użytkownik programu ma możliwość generowania większości typów faktur, w tym w obcych językach. Oczywiście aplikacja pozwala także na tworzenie plików JPK przesyłanych do urzędów skarbowych. Ma także wiele dodatkowych narzędzi, z których najbardziej przydatne to:

 • zarządzanie bazami kontrahentów CRM,
 • funkcja kalendarza i notatnika,
 • możliwość generowania raportów na podstawie indywidualnie ustalonych kryteriów,
 • dostęp do programu magazynowego.

Program dostępny jest w wersji desktopowej, jak i mobilnej zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Można z niego korzystać za darmo, ale przy limicie faktur wynoszącym 10 miesięcznie. Płatna wersja, pozbawiona takich ograniczeń, jest jednak stosunkowo tania. Jeśli kupisz abonament na rok, za miesiąc użytkowania zapłacisz jedynie nieco ponad 12 zł!

Wybierz najlepszy program do fakturowania i usprawnij działanie swojej firmy

Jak widzisz, programów do fakturowania oraz zarządzania księgowością online jest wiele. Narzędzia z powyższego rankingu cechują się szeroką funkcjonalnością, a do tego są najlepszym dowodem na to, że korzystanie z nich może być tanie. Opłaty za miesięczny dostęp do aplikacji zamykają się maksymalnie w kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Oczywiście programy tylko do wystawiania faktur.

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas zestawienie ułatwi Ci wybór konkretnego, dopasowanego do potrzeb narzędzia. Pamiętaj, że każde z nich znacząco usprawnia prowadzenie biznesu. Generowanie dokumentów nierzadko jest procesem czasochłonnym, a dzięki profesjonalnym narzędziom możesz w dużym zakresie go zautomatyzować. Już dziś wybierz jedno z nich i usprawnij działanie swojego przedsiębiorstwa!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

A co Wy polecacie?

 1. Ktoś orientuje się, czy te narzędzia są tylko dla jednoosobowych działalności i sektora MŚP? Szukam narzędzi dla średniej wielkości firmy, które usprawnią fakturowanie. Dajcie znać, czy warto skorzystać z infakt, bo wygląda zachęcająco.

 2. Czy płacąc abonamenty za takie aplikacje usługi są automatycznie przedłużane? Wiem, że zazwyczaj wiąże się to z koniecznością podawania danych karty kredytowej, czego chciałbym uniknąć.

 3. Dajcie znać, jakie macie doświadczenia z infakt. Szukam prostego w obsłudze i funklcjonalnego narzędzia do fakturowania, a to wydaje się wręcz idealne.

 4. a co powiecie o programie FakturaXL ?
  W większości rankingów jest na pierwszym miejscu, a u Was nawet nie wspomnieliście o nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *