Jaki hosting pod WordPress? Najlepsze opcje

Nawet jeśli nie jesteś na bieżącą z technologiami tworzenia stron internetowych, to na pewno obiło Ci się nie raz o uszy pojęcie WordPress (WP). Jest to obecnie najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS) stosowany w internecie. Według różnych danych, na tym skrypcie opartych jest obecnie ponad 30% wszystkich stron dostępnych w sieci.

Oczywiście WP nie jest raczej dedykowany do budowy sklepów internetowych i od razu odradzamy próby robienia tego. Dużą zaletą jest fakt, że skrypt dostępny jest dla każdego zupełnie za darmo. Jego budowa jest modularna, a więc stronę można łatwo skonfigurować pod własne potrzeby dodając odpowiednie „wtyczki”.

Jakby tego było mało, WordPress [1] jest po prostu bajecznie prosty w obsłudze. Instalacja na serwerze sprowadza się do przejścia przez kilka okien kierujących krok po kroku przez kolejne etapy. Stosunkowo proste jest również konfigurowanie strony, a zaplecze administracyjne ma na tyle intuicyjną formę, że każdy powinien sobie z tym poradzić. Oczywiście jeśli potrzebujesz ogromnego, nowoczesnego i bardzo funkcjonalnego serwisu, to raczej powinieneś postawić na autorskie skrypty CMS. W większości przypadków jednak WP w zupełności wystarczy.

Sam skrypt to jednak za mało. Aby strona działała szybko i przede wszystkim w ogóle się ładowała, konieczny jest wybór odpowiedniego pakietu hostingowego. Jakie parametry powinien on spełniać i co ciekawego mogą zaproponować dostawcy hostingu?

Czym powinien wyróżniać się hosting dobrany pod popularny CMS – wordpress?

W zasadzie najważniejszym parametrem jest tutaj wersja skryptu PHP oraz bazy danych MySQL. Teoretycznie nawet najnowsze wersje tego CMS-a są kompatybilne z PHP w wersji 5.2.4 oraz MySQL 5.0.15. O ile w przypadku baz danych nie ma to aż tak dużego znaczenia, tak skrypt PHP jest już niesamowicie ważny.

5.2.4 to mocno już przestarzała jego wersja, która niestety nie wykazuje się zbyt dużą efektywnością w ładowaniu różnych skryptów. Obecnie mamy już wersje 7.X.X, które działają wielokrotnie szybciej. Doskonale prezentuje to przykład przetwarzania skryptu wykonującego 10 milionów iteracji. Wersja 5.2.X potrzebuje na to prawie 28 sekund. Wersja 7.X.X wykonuje to samo w czasie około 3 sekund.

Różnica jest potężna i dosłownie widoczna gołym okiem. Hosting z nowszą wersją PHP jest wydajniejszy. Strona ładuje się szybciej, a więc przeglądanie jej staje się bardziej komfortowe. Oczywiście nie można zapominać o przestrzeni dyskowej czy o limitach transferowych. Te parametry dopasowuje się już do indywidualnych wymagań, głównie pod kątem wielkości serwisu internetowego.

Porównanie ofert

Czas teraz prześledzić bardzo pobieżnie rynek. Sprawdzimy oferty kilku firm hostingowych, które proponują pakiety przygotowane do współpracy ze skryptem WP. Porównamy oferty dwóch firm krajowych oraz dwóch zagranicznych, aby być może chociaż trochę ułatwić Wam wybór.

Firmy krajowe:

Linuxpl.com

Jak zapewnia firma, jej oferta hostingowa jest owocem stałej współpracy z ponad 300 profesjonalnymi użytkownikami skryptu WP. To na podstawie ich sugestii miał powstać ten pakiet. Dla klientów dostępne są dwie opcje abonamentowe:

  • Enduser w cenie 79 zł rocznie,
  • Developer w cenie 119 zł rocznie.

Pierwszy z pakietów jest dedykowany blogerom i firmom prowadzącym małe strony, na przykład wizytówki. W ramach opłaty dostaje się 2 GB przestrzeni dyskowej, 500 GB transferu miesięcznie oraz możliwość utrzymywania dwóch stron jednocześnie.

Droższy pakiet to 20 GB przestrzeni dyskowej i brak limitów dla transferu oraz ilości stron.

Obie opcje hostingowe działają na PHP w wersji 7.2 i oparte są o szybkie dyski SSD.

Hekko.pl

Ta firma nie ma oferty dedykowanej typowo pod CMS WordPress, ale za to w każdym z dostępnych pakietów są dostępne instalatory WP, a to oznacza, że system jest przygotowany do ich obsługi. Biorąc pod uwagę informacje dostawcy usług hostingowych, najczęściej wybieranym przez klientów pakietem jest Hosting Biznes.

Roczna opłata wynosi 279 zł, ale za to nie ma żadnych limitów związanych z transferem, ilością domen czy baz danych. Co ważne, serwery wspierają zarówno stare, jak i bardzo nowe wersje PHP. Dostępne opcje to 5.6, 7.0, 7.1, 7.2 oraz uwaga, 7.3, a więc nowszy niż u konkurencji. W ramach tego abonamentu można również za darmo zarejestrować domenę .pl. Klienci mają także dostęp do wielu narzędzi, w tym do SSH, monitorowania SEO oraz do rozszerzonych kopii zapasowych.

Firmy zagraniczne:

Siteground.com [3]

W przypadku wyboru tej oferty nie mam limitowanej przestrzeni dyskowej. Jest za to limitowana miesięczna ilość unikalnych użytkowników strony. Najchętniej wybierany przez klientów pakiet pod skrypt WP kosztuje obecnie 6,45 € miesięcznie (cena promocyjna). Miesięczny limit użytkowników to 25 tysięcy. Nielimitowany jest transfer oraz ilość hostowanych stron internetowych.

Serwer wspiera wersje PHP [2] od 5.6 do 7.3 włącznie, a więc operuje również na najnowszych rozwiązaniach technologicznych. Hosting wyposażony jest w wiele dodatkowych narzędzi związanych z WordPress. To między innymi instalator, automatyczne aktualizacje pakietu, nowoczesne zabezpieczenia czy możliwość skorzystania ze wsparcia technicznego.

WPXhosting.com [4]

W tym przypadku najpopularniejsza oferta hostingowa firmy, dedykowana pod CMS WP, nosi nazwę Professional. Decydując się na roczny abonament, opłata miesięczna wynosi 41,58 €. Przy płatności miesięcznej cena rośnie do 49,99 €.

W pakiecie tym użytkownik ma do dyspozycji 20 GB przestrzeni dyskowej. Na koncie można uruchomić maksymalnie 15 stron, a miesięczny limit transferu to 200 GB. Serwer wspiera PHP w najnowszych wersjach 7.X, a do tego oferuje nowoczesne usługi w chmurze. W cenie dostępne są również specjalne zabezpieczenia stron, narzędzie do ręcznego tworzenia kopii zapasowych oraz instalator samego WP.

Podsumowujac…

Powyższe przykłady bardzo dobrze pokazują, jak ogromne mogą być różnice pomiędzy ofertami firm świadczących usług hostingu. Każdemu polecamy więc dokładne prześwietlenie wielu ofert przed podjęciem ostatecznej decyzji. Wersja PHP jest ważna, o czym wspominaliśmy wcześniej, ale inne parametry też mają niebagatelne znaczenie. Jeśli wybierzecie na przykład hosting ze zbyt małą ilością miejsca na dane, w krótkim czasie może się okazać, że rozwój Waszej strony po prostu jest zablokowany. Jeśli nie wiecie, jak zrobić to prawidłowo, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów.

Biblio:

  • [1] https://pl.wordpress.org/
  • [2] https://pl.wikipedia.org/wiki/PHP
  • [3] https://www.siteground.com/
  • [4] https://wpxhosting.com/
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Wasze komentarze:

  1. warto spróbować opcji zagranicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *