Clickup – opinie, funkcjonalność. Czy kupić dla firmy? [akt. 2024]
Jeśli prowadzisz firmę, zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest sprawne zarządzanie zadaniami oraz pracownikami.
Zespół osób pracujących przy danym projekcie rośnie, a Ty nie jesteś w stanie efektywnie planować i kontrolować jego pracy? Klienci regularnie dzwonią ze skargami, że ich zamówienia zostały nieterminowo zrealizowane albo w ogóle nie pojawiły się odpowiedzi na ich pytania? Wszystkie tego typu problemy są zwykle efektem nieodpowiedniej komunikacji w przedsiębiorstwie. Chcesz to zmienić? Warto korzystać z nowoczesnych narzędzi informatycznych, aby usprawnić działanie firmy. Jednym z nich jest ClickUp – sprawdź już teraz, czy jest oraz jakie spełnia funkcje.
Czym jest ClickUp?
We wpisie:
To nic innego, jak jedna z wielu dostępnych na rynku platform do zarządzania projektami w firmie, komunikacji wewnętrznej oraz planowania czasu pracy. Co w takim razie wyróżnia ją na tle innych, podobnych narzędzi? Tutaj będziemy kierować się opiniami użytkowników, których wiele można znaleźć w internecie.
Przede wszystkim ClickUp chwalony jest za innowacyjne podejście do konfiguracji. Jak można się dowiedzieć, jest ona nie tylko prosta, ale przede wszystkim daje ogromne możliwości dopasowania wszystkich funkcji do własnych potrzeb. Użytkownicy doceniają ją także za dużą wydajność działania. Nierzadko można również spotkać się z opiniami, że platforma jest bardzo rozbudowana i nowoczesna, co idzie w parze z bardzo konkurencyjną cenę – do kosztów jeszcze wrócimy.
Trzonem tego oprogramowania jest oczywiście możliwość tworzenia projektów, dodawania w ich ramach zadań oraz przydzielania do nich poszczególnych pracowników. Dzięki temu mogą oni wspólnie je realizować nawet wtedy, gdy pracują zdalnie. Usprawniona komunikacja wewnętrzna w firmie oraz lepsze planowanie czasu niesie za sobą wiele korzyści. Firma działa wydajniej, podnosi jakość obsługi klienta i jednocześnie redukuje koszty.
Jakie są podstawowe funkcje platformy?
Tworzenie i zarządzanie zadaniami to oczywiście podstawa pracy z tą platformą. Choć ClickUp jest w tym zakresie niezwykle wręcz rozbudowany, tak według użytkowników narzędzia zostały bardzo dobrze zaprojektowane. Dzięki temu korzystanie z nich ma być wyjątkowo proste, wręcz intuicyjne.
Mamy tutaj podział na bardzo przejrzystą strukturę, czyli Workplace-Spaces-Foldery-Listy. Jest ona więc uporządkowana i łatwo się w niej połapać. Pierwsza warstwa stanowi niejako podstawę programu, będąc obszarem roboczym danej przedsiębiorstwa. Na niej znajduje się wspomniana sekcja „Spaces”, w której można np. tworzyć grupy dla konkretnych projektów. Z kolei każdy z nich może stać się oddzielnym folderem. W nich znajdują się wspomniane listy, czyli inaczej spis zadań do wykonania w ramach danego projektu.
Oczywiście taki podział jest najbardziej naturalny, ale to, jak konkretne warstwy zostaną wykorzystane, zależy tylko i wyłącznie od potrzeb użytkownika. Jednak co ze wspomnianymi funkcjami, które ułatwiają korzystanie z ClickUp? Jest ich sporo, a do podstawowych można zaliczyć m.in.:
- mnóstwo opcji do personalizacji sposobu wizualizacji zadań,
- prosty system checklisty, którą można wykorzystać np. do odznaczania prac już wykonanych w ramach danej listy,
- dostępność wielu szablonów, które wykorzystuje się m.in. do raportowania efektów pracy, jak i planowania zadań przeznaczonych dla danego zespołu pracowników,
- statusy możliwe do przypisania zadaniom – dzięki temu oznaczysz je np. jako oczekujące, w trakcie realizacji, zatwierdzone, odrzucone czy zakończone,
- weryfikacja czasu poświęconego na wykonanie danego zadania.
Funkcji jest oczywiście dużo więcej, w tym np. ustalanie celów dla zespołu pracowników. Warto także wspomnieć o rozbudowanej integracji. ClickUp może bowiem współpracować z wieloma innymi popularnymi programami, takimi jak np. Discord, Slack, GitHub, Zoom i wiele więcej.
Dlaczego warto korzystać z ClickUp – główne korzyści
Zastanawiasz się, co takiego może skłonić Cię do skorzystania właśnie z tych narzędzi? Biorąc pod uwagę zapewnienia właściciela platformy ClickUp, jej użytkownicy mogą liczyć na wiele istotnych korzyści. Pośród najważniejszych można wymienić:
- centralizację wszystkich projektów i zadań firmowych w ramach jednego pulpitu, do którego dostęp ma każdy pracownik,
- usprawnienie współpracy pomiędzy zatrudnionymi osobami,
- łatwiejszą organizację poszczególnych projektów,
- przystępną cenę w ramach abonamentu,
- efektywniejsze funkcjonowanie firm opierających się przede wszystkim na pracy zdalnej,
- usprawnienie komunikacji wewnętrznej,
- ograniczenia ryzyka wystąpienia błędów w wykonywaniu zadań wynikających z tzw. czynnika ludzkiego.
Czy ClickUp ma jakieś wady?
Aby obiektywnie podejść do tematu, musimy wspomnieć również o wadach tej platformy. Podkreślamy tutaj, że bazujemy na opiniach osób, które miały z nią do czynienia. Pośród najpoważniejszych wad, jakie zarzuca się ClickUp, można wymienić:
- duży bałagan w szablonach, których wykorzystywanie jest przez to utrudnione,
- mocno ograniczona integracja z narzędziami i programami zewnętrznymi,
- stosunkowo wolne działanie funkcji eksportu danych,
- niezbyt precyzyjnie przygotowane materiały mające pomagać w nauce obsługi wszystkich narzędzi.
Ile trzeba zapłacić za dostęp do platformy?
Tak naprawdę podstawowe funkcje platformy ClickUp możesz sprawdzić nawet już teraz i to bez żadnych zobowiązać.
Dobrze się domyślasz, jest ona darmowa, choć oczywiście w tej opcji musisz liczyć się z mocno ograniczonymi możliwościami jej wykorzystania. Przy bezpłatnym koncie dostajesz m.in.:
- nielimitowaną ilość zadań oraz członków,
- 100 MB miejsca na dane,
- wewnętrzny czat i dostęp do obsługi e-mail,
- śledzenie czasu pracy,
- możliwość nagrywania materiałów wideo wewnątrz platformy,
- dostęp do 24-godzinnego supportu.
Sami właściciele platformy polecają jej darmową wersję w zasadzie wyłącznie do użytku prywatnego. Jeśli liczysz na więcej funkcji, będziesz musiał zapłacić. Ile dokładnie? 5, 9 lub 19 dolarów miesięcznie za każdego użytkownika. Istnieje także plan otwierający dostęp do profesjonalnych funkcji, dedykowanych dużym przedsiębiorstwom. W tym przypadku cena ustalana jest indywidualnie.
Funkcji, które dodawane są w ramach poszczególnych planów, jest mnóstwo i jeśli chcesz się z nimi zapoznać, najlepiej zajrzyj na stronę platformy ClickUp. Na przykład w najdroższej, a więc za 19 dolarów dostajesz np. dostęp do API, możliwość zarządzania poziomami dostępu do zadań oraz brak limitu na dane.
Jaką opinią cieszy się ClickUp?
Nie da się ukryć, że ClickUp cieszy się w sieci naprawdę bardzo dobrą opinią. Świetne oceny zbiera zarówno platforma internetowa, jak i aplikacje mobilne, gdyż te także są dostępne (na urządzenia z systemem Android oraz iOS).
Wszystkie te narzędzia są chwalone za dużą funkcjonalność, płynność działania oraz prostotę obsługi. Wiele osób podkreśla także przystępne ceny w porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych.
Czy warto korzystać z tego narzędzia do zarządzania projektami?
Naszym zdaniem każda platforma usprawniająca zarządzanie projektami i organizowanie czasu pracy w firmie jest godna uwagi. Warto więc chociaż poznać możliwości tych narzędzi.
W przypadku ClickUp jest to wyjątkowo proste, gdyż oprogramowanie w swojej podstawowej formie jest darmowe. Jeśli mieliście z nim do czynienia, koniecznie podzielcie się opiniami na temat jego działania oraz możliwości.
W ramach opłaty abonamentowej można korzystać sobie zamiennie z narzędzi, a więc zarówno w wersji internetowej, jak i mobilnej?
Mam pytanie, czy po wykupieniu którego płatnego planu właściciele platformy oferują jakieś wdrożenie, szkolenie z jego obsługi?
Czy dobrze rozumiem, że te ceny są za każdego użytkownika, a więc jeśli w firmie pracuje np. 20 osób, to koszt abonamentu trzeba przemnożyć przez je wszystkie?